image

Chlazení

Chlazení je potřeba velice často (hlavně v organice), ale ne vždy je zrovna snadné. Málokdo asi bude mít k dispozici kapalný dusík nebo tuhý oxid uhličitý, proto se budu věnovat spíš alternativním postupům. Základním chladícím prostředkem je voda. Je potřeba téměř vždy, není totiž možné šoupnout horkou baňku nebo kádinku rovnou do ledu, to by praskla. Nutné je nejdřív mírnější ochlazení a teprve potom tvrdší metody, to ovšem platí pouze po zahřívání; se studeným nádobím se pochopitelně podobné kouzla dělat nemusí. Pokud stačí chlazení na 0oC, pak se používá drcený led + voda. Drcený led proto, že má větší povrch a tudíž samozřejmě víc chladí (taje na větším povrchu). A voda se přidává proto, že vzduch je celkem mizerný vodič tepla a samotný led by se kádinky dotýkal jen velmi malou plochou, zatímco voda vede teplo dobře a umožňuje lepší přenos zimy. Jestli je potřeba něco silnějšího, dá se k ledu přimíchat nějaká sůl, třeba chlorid sodný, chlorid vápenatý a podobně. Tímto způsobem je možné dosáhnout i velmi nízkých teplot. Používá se to tak, že se vždy nasype vrstva jemně drceného ledu, vrstva soli, ledu, soli ... Pak se to případně lehce proleje vodou, aby to víc chladilo. Další možností je přidat k ledu těkavou kapalinu (např. aceton, éter a podobně), ale tuto metodu je dobré použít spíš se suchým ledem než s normálním. Pak je samozřejmě možné použít i kapalný dusík, ale obvykle to není nutné.

  Látka    Díly ledu    Díly soli    Dosažitelná teplota  
Na2CO3 10020-2oC
KCl10030-11oC
NH4Cl10025-15oC
NaCl10033-21,3oC
NaNO3 + NH4NO310055 + 52-26,0oC
NH4Cl + NaNO310013 + 38-31oC
NaNO3 + KCNS1002 + 112-34oC
NH4CNS + NaNO310040 + 55-37oC
CaCl2.6H2O61100-39oC
CaCl2.6H2O70100-54,9oC


Obvyklý problém je kde vzít drcený led. Samozřejmě není možné dělat pokus a najednou zjistit, že honem potřebuju led. Když se chystám dělat pokus, šoupnu do mrazáku pár kelímků od jogurtu nebo igeliťák s vodou. Po zmrznutí vyloupnu led z plastu, zabalím do čistého hadru nebo plátěné tašky a rozbiju kladivem. (Rozbíjet led "jen tak" není moc dobrý nápad, protože se rozletí do okolí a moc ho nezůstane.) Je lepší používat čistý led, protože při práci špína docela obtěžuje a taky se z něj potom dá získat sůl krystalizací a nemusí skončit v kanále. V zimě je taky možné použít sníh, který údajně chladí ještě líp než led.

Upozornění na závěr: Je možné dotknout se tuhého oxidu uhličitého nebo se polít kapalným dusíkem a nebude to mít následky, ale jestli trochu těchto látek zmáčknete v holé ruce, budou z toho velice ošklivé omrzliny. (Neťukejte potom prstama o stůl...)